Jaké jsou tvrdosti potahů a pro co je tvrdost potahů důležitá?

 

Jaké jsou tvrdosti potahů a pro co je tvrdost potahů důležitá?

 

Jednou z oblastí s rostoucí důležitostí pro hráče stolního tenisu je tvrdost gumy (houby) potahu. Pro hráče a trenéry je zásadní znát důsledky různých tvrdostí a je naprosto zásadní pro rozvoj technických dovedností pro mladé hráče. Obecně řečeno, každý ví, co je měkký nebo tvrdý potah. Málokdo to spojuje s tvrdostí houby potahu. Rozlišujeme 4 druhy potahů v závislosti na tvrdosti houby.

 stupnice

 

Extra měkké potahy

Vynikající pro hru ze střední vzdálenosti. Tyto potahy mají tvrdost houby méně než 37 stupňů a jejich dotek (cit) je bezkonkurenční. Jsou také považovány za velmi elastické, nabízející slušný spin, cennou rychlost, ale především velkou kontrolu.

Příklady extra měkkých potahů:                        

big_86bcbed183274d89be2b4445b57bb0b5

Samba Plus

UPP

 

Výhody: vynikající kontrola a cit                                                        

 

Měkké potahy

Tyto potahy umožňují útočnou hru s mnoha variacemi, zvláště s vysokým zaměřením na spin a topspin. Tvrdost houby se pohybuje mezi 37,5 až 41 stupni.

Příklady měkkých potahů:_vyr_291topspinc

Samba

Topspin C

4 You

Výhody: univerzálnost potahu                                                               

 

Středně-tvrdé potahy

V této kategorii najdeme většinu potahů prodávaných na trhu. Tvrdost houby je od 42 do 47 stupňů a jsou ideální pro ofenzivní hráče, kteří spojují rychlost, spin a určitou kontrolu.

Příklady středně tvrdých potahů:Rhyzer43 (1)

Rhyzer 43

Maxxx P

Rhyzm P

Výhody: ofenzivní vlastnosti se slušnou kontrolou                      

 

Tvrdé potahy

Tvrdost houby je 47,5 až 50 stupňů. Hlavní charakteristiky kategorie jsou: vysoká rychlost, spin a nízká kontrola. Vytvořeno pro čistou a totálně ofenzivní hru.

Příklady tvrdých potahů:

Rhyzer 48Rhyzer48

Golden Tango

Rhyzm

Výhody: dynamika potahu v útoku

 

Kategorii extra měkkých a měkkých potahů by měli při svém rozhodování hlavně volit hráči začínající (vhodné pro děti) a hráči zkušenější, kteří vyznávají hru u stolu a nebo hráči, kteří potřebují dobrou kontrolu. Tyto dvě kategorie občas hráčům odpustí nějakou tu chybku (nedokonalé postavení či provedení úderu) a to právě díky své elasticitě a měkkosti houby potahu.

Kategorie středně tvrdých a tvrdých potahů je vhodná pro zkušenější hráče, kteří už mají dobře zvládnuté údery a vyjasněný styl. Samozřejmě tyto kategorie jsou hlavně pro agresivní dynamickou útočnou hru. Zde je dynamika a útočné ladění potahů vykoupeno správným postavením hráče na údery, proto jsou tyto dvě kategorie vhodné pro zkušenější hráče.

20th-commonwealth-games-day-10-table-tennis_b5f6e5da-32a3-11e8-9916-7e63ef9446cf 35178_12-MD-SD SD-TimoBoll-1